5. ročník (2019)

před 2 roky

Festival francouzského divadla Sněz tu žábu od 10. do 12. května 2019 ve Studiu ALTA popáté nabídl ojedinělý náhled na současné frankofonní divadlo a drama. Hlavním hostem letošního ročníku festivalu byla oceňovaná francouzská inscenace TIMON/TITUS hereckého kolektivu OS'O, celkem navštívilo všechny akce festivalu přes 400 lidí.

Hosty festivalu byli dva pozvaní dramatičtí autoři (Olivier Sylvestre a Laura Tirandaz), tvůrčí tým inscenace Timon/Titus v čele s režisérem Davidem Czesienskim, herečka a autorka Morgan Lory, která se spolu s českou umělkyní Kateřinou Smržovou stala součásti projektu Korespondence, či kompletní produkční tým francouzského kulturního prostoru Anis Gras, kde se odehrává festival českého divadla ve Francii Na skok do Prahy. Jeho ředitelka Catherine Leconte v Praze vedla masterclass o organickém řízení kulturních institucí, díky přítomnosti vybraných autorů i dalších pozvaných umělců nabídl festival také možnost diskuzí a unikátních osobních setkání.

Vybraní čeští režiséři pak v podobě scénických skic představili dva poprvé do češtiny přeložené frankofonní dramatické texty: experimentální scénickou báseň Namaran francouzské dramatičky a herečky Laury Tirandaz a poetickou „retro“ komedii Průvodce sexuální výchovou pro nové tisíciletí Oliviera Sylvestreho. První kanadský autor v historii festivalu získal za svou dramatickou prvotinu La beauté du monde prestižní Prix Gratien-Gélinas i nominaci na Cenu Generálního guvernéra a jeho zábavný i k zamyšlení nutící text v podání Václava Rašilova, Martina Dusbaby a Gabriely Pyšné byl skvěle přijat vyprodaným sálem.