7. ročník (2021)

před 1 rokem

Festival Sněz tu žábu představí současné francouzské divadlo už posedmé

Současné francouzské divadlo, hudba, djs, ale i interaktivní knihovna či základy francouzské konverzace. Sedmý ročník festivalu Sněz tu žábu se letos uskuteční od 3. do 5. září v pražském experimentálním prostoru NoD a jako každý rok představí v české premiéře několik současných divadelních her frankofonních autorů. „Letos si určitě nenechte ujít robotické představení Artefakt. Pod vedením francouzského režiséra Jorise Mathieu vám Shakespeara nebo Becketta odehraje robotická paže, dabovat ji bude automatický hlasový systémem a scénografii vytiskne 3D tiskárna,“ zve na festival jeho ředitelka Natálie Preslová. Kromě toho se můžete těšit na autorská čtení, divadelní skici, koncerty, diskuze nebo interaktivní knihovnu.

Letošní ročník se po roční online pauze odehraje naživo, a to v Experimentální prostoru NoD v centru Prahy. Budova se od střechy, přes kavárnu po divadelní sály naplní na tři dny francouzskou kulturou. Ačkoli je festival Sněz tu žábu primárně divadelní, jeho off program se každoročně rozrůstá. „Českému publiku chceme představit současnou francouzskou kulturu v širší perspektivě, nejen skrze dramatické texty a divadlo. Na programu proto máme i koncerty, djs, česko-francouzskou konverzaci a podobně. Naším cílem je vytvořit most mezi oběma zeměmi a také trochu bořit zažité stereotypy o francouzské kultuře,“ říká dramaturgyně festivalu Linda Dušková.

V programu se tak objevuje robotické představení Artefakt v režii Jorise Mathieu. Postapokalyptická inscenace představí divákům, jak bude vypadat divadlo, až lidstvo zmizí z povrchu zemského. Procházka se sluchátky provede temnou krajinou, které vládnou stroje, hologramy a umělá inteligence. Divadelní skica Suzy Storck, jejíž autorkou je Magali Mougel, se zamýšlí nad otázkou, co se stane, když neposlechneme sami sebe a přinutíme se žít tak, jak je to podle názoru ostatních "normální". Drama pro každého, kdo už na sobě někdy pocítil otrávené ostří společenského nátlaku. Dalším autorem, který se v české prostředí díky festivalu představí vůbec poprvé, je Baptiste Amann. Jeho divadelní hra Území (Budem si pískat Marsejézu…) zavede diváky mezi čtyři sourozence, kteří se po smrti svých rodičů snaží prodat rodinný dům. Prodej ale komplikují vzpomínky na dětství, rodinná traumata, a především jedna mrtvola z 18. století, kterou na zahradě domu objeví.

Kromě divadelních her a skic je na programu také scénické čtení Nejsem ve své roli komponované z úryvků několika současných dosud nepřeložených francouzských dramatických textů. Vybrané hry propojuje téma očekávání a tlaku společnosti, se kterými se hrdinové textů různým způsobem potýkají. Místo aby šli za svými osobními touhami, pokoušejí se naplňovat cizí představy o tom, čím by měli být. Divadlo doplní setkání českých a francouzských umělců Dramatický kafe, interaktivní knihovna se všemi dosud přeloženými hrami, které prošly festivalem, ale i hudba. Na střeše NoDu zahraje DJ Polyester, v kavárně se představí francouzský umělec, který se věnuje elektronické hudbě, Niels Doucet. Festival zakončí projekt Share, který dává prostor improvizované hudbě.

Festival Sněz tu žábu nabízí v Česku ojedinělou možnost seznámit se s nejzajímavějšími tendencemi v současném frankofonním divadle a zároveň vytváří prostor určený k setkávání a interakcím mezi českou a francouzskou kulturou. Festival pravidelně zprostředkovává kontakty mezi českými divadly a francouzskými autory, vybírá a doporučuje francouzské hry k překladu, aktivně se účastní diskuzí a konferencí v obou zemích nebo se zapojuje do výběrových komisí textů ve Francii.